• IV Żarowska Giełda Szkół Ponadpodstawowych
          • IV Żarowska Giełda Szkół Ponadpodstawowych

          • 14 marca 2024 r. nasza szkoła była organizatorem IV Żarowskiej Giełdy Szkół Ponadpodstawowych, w której uczestniczyli ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Mietkowie, Szkoły Podstawowej w Imbramowicach, Szkoły Podstawowej w Zastrużu, Szkoły Podstawowej w Mrowinach oraz naszej szkoły. Gościliśmy również uczniów i nauczycieli z dwunastu szkół ponadpodstawowych z powiatu świdnickiego.

            Bogate oferty edukacyjne przedstawiły szkoły, takie jak: I LO w Świdnicy, II LO w Świdnicy, III LO w Świdnicy, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu, LO TEB Edukacja w Świdnicy, Technikum Ortopedyczne i Weterynaryjne w Świdnicy, Zespół Szkół nr 1 w Świdnicy, Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy, Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy, Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy, Zespół Szkół w Żarowie oraz Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie.

            Dużą niespodzianką dla uczniów były gogle VR, dzięki którym każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności praktyczne w wirtualnej rzeczywistości. W zupełnie nowy wymiar mogli przenieść się uczniowie dzięki przedstawicielom WSSE, którzy reprezentują Klaster Edukacyjny „INVEST IN EDU”. Mamy nadzieję, że dzięki Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych ułatwiliśmy naszym uczniom podjęcie decyzji związanej z wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Dziękujemy wszystkim za przygotowanie stanowisk i materiałów promujących szkoły. Wszystkie stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem. Szczególnie miło było nam gościć naszych absolwentów. Zapraszamy przedstawicieli szkół na kolejną edycję naszej giełdy.

        • Dzień Kobiet w oddziałach przedszkolnych
          • Dzień Kobiet w oddziałach przedszkolnych

          • Dzień kobiet w oddziałach przedszkolnych świętowaliśmy z radością i uśmiechem. Dzieci uczestniczyły w różnorodnych zajęciach, tworząc kreatywne prace, robiąc wspólnie pyszne smakołyki. Młode damy wzięły udział w oryginalnych sesjach fotograficznych oraz spedziły czas w SPA. Chłopcy obdarowali swoje koleżanki upominkami i z ochotą wzięli udział w "dziewczyńskich" zabawach. Poprzez wszystkie aktywności i rozmowy promowaliśmy szacunek i równość płci, przekazując wartościowe przesłanie już od najmłodszych lat.

        • W Dzień Kobiet o kobietkach i kobietach
          • W Dzień Kobiet o kobietkach i kobietach

          • Patio szkolne przez ostatnich kilka dni zamieniło się w istny raj dla uczniów – najpierw Dni Języków Obcych, teraz Dzień Kobiet i spotkanie z niezwykłą kobietą – Marzeną Kotowską, kosmetologiem, trenerem makijażu permanentnego oraz właścicielką gabinetu kosmetycznego „Perfect Glamour” we Wrocławiu. Znana z 3. sezonu  „Królowych życia”.

            8 marca zdecydowanie należał w naszej szkole do kobiet. Wszędobylskie, gadatliwe i rozbawione. Słodkie, piękne, wrażliwe, delikatne i pewne siebie, z podniesioną głową dumnie nosiły dziś na swych dłoniach kwiaty. Panowie nie mieli szans, by wtrącić dziś choćby słowo. Elegancko ubrani, przystojni koledzy przygotowali z myślą o swoich koleżankach słodki poczęstunek, wzruszające życzenia oraz prezentację multimedialną – portrety uczennic oraz pań nauczycielek, natomiast Samorząd Uczniowski wręczył wszystkim kobietom pyszne babeczki i kwiaty, składając przy tym życzenia. Były także medale z napisem: „Jesteś super”. Dookoła unosiła się radość, a promienisty uśmiech obecny dziś na wszystkich kobiecych twarzach zarażał mężczyzn. Kolorowe balony, kwiaty i karteczki „Jesteś wyjątkowa i idealna” – to dodatki, które sprawiły, że każda kobieta czuła się wyróżniona.

            Spotkanie w patio z panią Marzeną przyciągnęło wszystkie dziewczęta ze szkoły. Trenerka opowiadała, jakie kremy wybierać dla młodej skóry i dlaczego ma to tak wielkie znaczenie w ich wieku, doradzała wybór podkładów oraz przestrzegała przed problemami, z jakimi mogą  się mierzyć, robiąc nieodpowiedni manicure czy pedicure. Pani Marzena zachęcała do stosowania kosmetyków na naturalnych bazach, bo im więcej chemii, tym gorzej dla skóry. Zwracała uwagę na częstotliwość mycia rąk, ponieważ brudna dłoń przenosi bakterie na skórę, która odchorowuje ten kontakt. Ponadto zachęcała do porzucenia wszelkich nałogów, które kompletnie rujnują stan skóry.

            Na zakończenie dyrektor szkoły Barbara Nowak wręczyła pani Marzenie kwiaty oraz specjalne podziękowanie za udział w edukacji kosmetycznej młodego pokolenia.

            Bardzo dziękujemy za to spotkanie i wyjątkowy kobiecy czas.    

            Anna Buda

        • Klimatyczne czytanie w bibliotece
          • Klimatyczne czytanie w bibliotece

          • W ramach projektu edukacyjnego „Graj z nami w zielone”® realizowanego przez firmę Polenergia wspólnie z Kulczyk Foundation oraz partnerem merytorycznym UNEP/GRID – Warszawa w lutym oraz w marcu br. w klasach 4-6 przy okazji zastępstw doraźnych odbyło się „Klimatyczne czytanie”. Uczniowie zgromadzeni w bibliotece szkolnej podzielili się swoją wiedzą na temat odnawialnych źródeł energii, a następnie czytali na głos książki: „Klimatyczni”, „Klimat” oraz „Świat do remontu”. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziła książka „Klimatyczni”, która została wykonana przy użyciu surowców wtórnych.

            Wszystkie wymienione tutaj tytuły oraz inne ciekawe pozycje książkowe zostały zakupione ze środków firmy Polenergia.

            Dziękujemy za eko-edukację!

            Oprac. Anna Buda

        • Dni Języków Obcych
          • Dni Języków Obcych

          • W dniach od 4 do 7 marca 2024 r. w naszej szkole odbywały się Dni Języków Obcych. Pierwsze oznaki celebrowania zauważono już w poniedziałek, ponieważ uczniowie przyozdobili drzwi klas własnoręcznie wykonanym flagami i plakatami z formami powitania i pożegnania w wybranym języku. Stopniowo na korytarzu pojawiły się ciekawostki o Londynie, trójwymiarowa makieta..., a w środę pod opieką p. Anety Wawro-Kokoszko uczniowie klas 6-8 rozegrali grę terenową, skanowali kody QR i wykonywali zadania kulturalno-językowe.

            7 marca, to czas, gdy patio szkolne zamieniło się w Zieloną Irlandię. Królowała irlandzka muzyka, „złoty garniec” ze słodyczami, zielona galaretka owocowa przygotowana przez uczennicę klasy 7 Nadzieję Cargill. Było miejsce na zabawę, prace plastyczne i  zdjęcia. W tym dniu pani dyrektor Barbara Nowak wręczyła nagrody i dyplomy uczestnikom i laureatom konkursu z języka angielskiego – Pingwin. Nagrodzono również zwycięzców gry terenowej .

            Dziękujemy wszystkim za udział i wspaniałą zabawę.

            Organizatorzy wydarzenia: Katarzyna Osiecka oraz Aneta Wawro-Kokoszko.

            Tekst: Katarzyna Osiecka

            Zdjęcia: Anna Buda

        • Szkolny Konkurs Ortograficzno - Gramatyczny
          • Szkolny Konkurs Ortograficzno - Gramatyczny

          • W naszej szkole od wielu lat organizowany jest Konkurs Ortograficzno – Gramatyczny, który jest doskonałą okazją do kształtowania świadomości językowej i edukacji w zakresie poprawnego posługiwania się polszczyzną wśród najmłodszych uczniów. Dnia 27 lutego 2024 r. odbył się I etap – szkolny .W zmaganiach z językowymi zawiłościami wzięło udział 41 uczniów z klas drugich i trzecich. Wśród uczestników konkursu znaleźli się prawdziwi miłośnicy ortografii, dla których język polski nie jest taki trudny. Jury w składzie E. Cichecka, M. Wojewodzic i R. Węglarz podjęło decyzję o nagrodzeniu następujących uczniów:

             

            W kategorii klas drugich:

            I miejsce

            Kinga Najnigier 2a

            Kazimierz Kutołowski 2c

            II miejsce

            Katarzyna Pyda 2a

            Szymon Kukla 2d

            III miejsce

            Anna Bąkowska 2a

            Wyróżnienie

            Bartosz Maruszak 2b

             

            W kategorii klas trzecich:

            I miejsce

            Małgorzata Plizga 3c

            Jan Grochowina 3b

            II miejsce

            Iga Lewicka 3d

            Piotr Pawlik 3b

            III miejsce

            Hanna Wszołek 3c

            Emilia Gesing 3d

            Antoni Wojda 3b

            Pola Książek 3a

            Do drugiego etapu konkursu – międzyszkolnego zakwalifikowani zostali : Kinga Najnigier i Kazimierz Kutołowski oraz Małgorzata Plizga i Jan Grochowina. Laureatom życzymy powodzenia, a wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

        • Bliżej Wielkanocy
          • Bliżej Wielkanocy

          • W dniu 26 lutego klasa 4a we współpracy z rodzicami: Katarzyną Synówką, Ewą Korbut oraz Pauliną Denker-Jarosz przygotowała palmę klasową na XXX Konkurs „Pisanka, Palma, Tradycje wielkanocne” organizowany przez GCKiS w Żarowie. Konkurs ma na celu m.in. przywrócenie zanikającego zwyczaju własnoręcznego wykonania palm, rozwijania wrażliwości estetycznej oraz popularyzacji tradycji wielkanocnych.

            Oprac. Kasia Osiecka

        • Walentynkowa randka z książką
          • Walentynkowa randka z książką

          • Z okazji Walentynek biblioteka szkolna przygotowała niespodziankę dla swoich najmłodszych czytelników - akcję „Randkę z książką”, która miała na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci.

            W ramach kampanii Wyprawka Czytelnicza Instytut Książki podarował wszystkim pierwszoklasistom książkę ,,Wnuczka antykwariusza". Tekst do niej stworzyła Justyna Bednarek, a za ilustracje odpowiada Emilia Dziubak.

            Książki - niespodzianki były zapakowane w papier i ozdobione serduszkami.

            Mamy nadzieję, że udało się otworzyć Wasze serca na przygodę z książką i że wszystkie „randki” okazały się dla Was udane.

            Beata Jurczak

            Justyna Rzeczycka

            Małgorzata Stężycka

        • Walentynkowe serce w kawiarni
          • Walentynkowe serce w kawiarni

          • Święto Zakochanych, powszechnie znane jako Walentynki, należy do najprzyjemniejszego święta. Komercyjnie kojarzone z amorkami, misiami, serduszkami, balonikami, kwiatami i oczywiście kolorem czerwonym. Wyczekiwane zwłaszcza przez tych, którzy tajemniczo podkochują się w drugiej osobie i chciałyby wreszcie wyznać swoje uczucie drugiej osobie. Walentynkowa i (nie)walentynkowa miłość spada na człowieka znienacka i może zostać już na zawsze jako ta jedna – jedyna.

            Uczniowie naszej szkoły równie niecierpliwie wyczekiwali najpierw dyskoteki walentynkowej, później poczty walentynkowej, a na końcu dyżurni doczekali się walentynkowej Kawiarenki Literackiej.

            Zwyczajem jest, że do Kawiarenki Literackiej dyżurni zapraszają dyrektor szkoły Barbarę Nowak, która przybyła wraz ze swoim gościem. Kawiarniana atmosfera przy blasku świec oraz romantycznym walentynkowym wystroju udzieliła się wszystkim obecnym. Kawiarenka to chwilowa odskocznia od pracy i nauki.  

            Kawiarenka Literacka to cykliczne spotkania młodych czytelników, którzy na co dzień nie tylko sięgają po literaturę różnych rodzajów, ale także pomagają w pracach bibliotecznych. Kawiarenka to ukoronowanie ich ciężkiej pracy. Książka, która tym razem towarzyszyła nam podczas spotkania to „Miłość. Myśli zebrane” Paulo Coelho. W kawiarence dostępne były kawa, herbata oraz pyszne babeczki i ciasto przygotowane przez panią z biblioteki wraz z dyżurnymi.

            Dziękujemy wszystkim za obecność i mile spędzony czas w gronie przyjaciół.

            Anna Buda  

        • Uczniowie klasy 1a i 1d w teatrze
          • Uczniowie klasy 1a i 1d w teatrze

          • Miłość i przyjaźń to dwie wspierające siły, które pozwalają nam przetrwać największe kryzysy. Kiedy upadamy, z otchłani wyciągają nas najbliższe osoby, kochający przyjaciele. Wspaniałym przykładem takiej relacji są Gerda i Kaj. Na podróż z bohaterami do krainy Królowej Śniegu zaprosił uczniów klas 1a i 1d Teatr Nowoczesny z Krakowa. Zaskakująca akcja, barwne kostiumy, ruchoma scenografia oraz zróżnicowane efekty specjalne stworzyły magiczny i tajemniczy klimat przedstawienia. Baśniową atmosferę spektaklu dopełniły ciekawe maski sceniczne, lalki oraz muzyka. To był przepiękny musical!


            E.Cichecka, A.Kuc - Górka, J.Onopa

        • Wymiana polsko - niemiecka
          • Wymiana polsko - niemiecka

          • Od 30 stycznia do 3 lutego miała miejsce polsko-niemiecka wymiana uczniowska, podczas której młodzież z klas 7 miała okazję zwiedzić i poznać mnóstwo ciekawych miejsc takich jak: ośrodek natury,gdzie przeprowadzone zostały zajęcia jak wytwarzać papier czerpany, katedra w Kolonii, Zoo i akwarium,muzeum czekolady i wiele innych. Uczniowie obu szkół zawarli nowe znajomości, które będą mogli kontynuować w październiku 2024roku, gdy niemiecka młodzież przyjedzie do Polski.

            Zadowoleni uczniowie klas siódmych

        • Warsztaty egzotyczne
          • Warsztaty egzotyczne

          • Naszą szkołę odwiedził hodowca zwierząt egzotycznych. Spotkanie miało na celu ubogacenie wiedzy uczniów na temat zwierząt, których nie można spotkać w Polsce. Były wśród nich m.in. chiński ślimak , gekon orzęsiony, agama brodata,wąż zbożowy. Dzieci z odwagą przyglądały się zwierzętom oraz dotykały je. Poznały także naturalne warunki ich życia, ulubione jedzenie oraz nietypowe zachowania. Zaskoczeniem dla przedszkolaków była informacja, że agama zmienia kolor brody w zależności od towarzyszących jej emocji oraz że ogon gekona nie odrasta. Dziękujemy za interesujące spotkanie ukazujące świat egzotycznych zwierząt.

            Organizatorzy:

            Małgorzata Stężycka

            Justyna Rzeczycka

            Anna Łuczak

        • XXVII Konkurs Recytatorki „Pegazik”
          • XXVII Konkurs Recytatorki „Pegazik”

          •  

            Recytować poezję łatwo nie jest – tu potrzebny jest nie tylko talent, ale także przełamanie tremy. W końcu konkurs recytatorski stawia przed kandydatami konkretne wymagania. W takim konkursie liczy się nie tylko prezentacja na scenie, ale także umiejętność opanowania tekstu, dobór repertuaru, zrozumienie tekstu, pamięciowe opanowanie utworu, interpretacja uczuciowa oraz kultura słowa. Gminny Konkurs Recytatorki „Pegazik” zorganizowany przez szkołę w Imbramowicach 13 lutego zgromadził uczniów z okolicznych szkół, tj. naszej – żarowskiej, filii w Mrowinach, Zastruża oraz oczywiście przedstawicieli ze szkoły w Imbramowicach.

            Każdy spośród 16 uczestników miał zaprezentować jeden wiersz lub w grupie starszej – wiersz i prozę.

            Jury konkursowe miało nie lada wyzwanie – wybrać tylko dwóch uczniów, którzy zaprezentują swoje szkoły na etapie powiatowym spośród grupy młodszej i starszej. Po wspólnych obradach spośród uczestników jury postanowiło wytypować do eliminacji powiatowych uczennicę Kaję Dutkiewicz ze szkoły w Żarowie oraz Różę Turowicz ze szkoły w Zastrużu. W grupie starszej reprezentować nas będą Mateusz Zieliński (filia szkoły w Mrowinach) oraz Lena Gnojek z Imbramowic.

            Wyróżnienia otrzymali uczniowie: Nadia Pudło, Jagoda Grochowina oraz Artur Turko, a Nagrodę Dyrektora Szkoły Podstawowej im. UNICEF otrzymała Amelia Jurkiewicz ze szkoły w Żarowie. Nagrody zwycięzcom wręczyła dyrektor szkoły w Imbramowicach Mariola Czarnecka.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki na etapie powiatowym.

            tekst: Anna Buda

            zdjęcia dzięki uprzejmości: Agnieszka Stencel

          • Kampania "Narkotyki - zareaguj zanim będzie za późno"

          • Wspierając wszelkie działania profilaktyczne, informujemy Państwa o realizowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarowie, lokalnej kampanii edukacyjno – informacyjnej „ Narkotyki – zareaguj zanim będzie za późno”, której celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców Gminy Żarów na temat narkotyków i narkomanii oraz poszerzenie wiedzy zarówno rodziców jak i nauczycieli. Realizacja kampanii odbywa się w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii w Gminie Żarów na lata 2022 – 2025.

        • Projekt Edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy"
          • Projekt Edukacyjny "Z kulturą mi do twarzy"

          • Klasa 1a realizowała Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „ Z kulturą mi do twarzy”. W pierwszym semestrze udało się zrealizować 14 zadań, które dotyczyły wprowadzanie uczniów w świat wartości, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej; Formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób.

            Spośród wykonanych zadań znalazły się: Kodeks dobrego zachowania, Tydzień uprzejmości, Book crossing, Kimishibai, W krainie wiatraków, Zabawy z piłką na wzór antycznych Rzymian, Do hymnu, Herbatka u Króla, Warto pomagać, W krainie legend, Tajemnice teatru, Karnawał w świecie i w naszej tradycji.

            Realizacje_ze_zdjeciami_1_sem..pdf

        • Walentynki i karnawał
          • Walentynki i karnawał

          • Walentynkowa dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski w piątkowe popołudnie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Karnawał dobiega końca, więc to ostatnie chwile, by skorzystać z tańców i szaleństwa. Można było nie tylko potańczyć, ale także coś przekąsić w samorządowej kawiarence. Dochód z kawiarenki i biletów wstępu zasilił kasę Samorządu Uczniowskiego. Na scenie głównej pojawiły się gwiazdy wieczoru w strojach karnawałowych – w końcu karnawał zobowiązuje. Spośród przebranych wybrano królową balu. I miejsce zdobyła Maja Orzechowska z kl. 5d, II – Nadzieja Cargill z kl. 7c, III ex aequo – Martyna Mazur z kl. 4c i Lena Momot z kl. 5a. Nagrodą dla zwycięzcy był dzień bez sprawdzianu i kartkówek wywalczony dla klasy. Podczas balu można było skorzystać z fotobudki w szkolnej bibliotece i zrobić zdjęcie w kolorowych gadżetach karnawałowych.

            Dziękujemy wszystkim za dobrą zabawę i organizację oraz dopilnowanie uczniów w bezpiecznej zabawie.

            Oprac. SU-  Anna Dziedzic, Marta Śliwa, biblioteka – Anna Buda

        • Myślę pozytywnie
          • Myślę pozytywnie

          • 2 lutego

            Dzień Pozytywnego Myślenia 

            W ramach Dnia Pozytywnego Myślenia w piątek, 2 lutego, psycholog szkolna Agnieszka Homa  przy współpracy biblioteki szkolnej zorganizowała akcję „Pozytywne czytanie” na podstawie opowiadania z książki „12 ważnych opowieści – Mądrość, czyli o zamienianiu kwaśnej cytryny w słodką lemoniadę”. Opowiadanie czytała pani Agnieszka, która przeprowadziła również krótką pogadankę na temat pozytywnej energii, myślenia i codziennej życzliwości. Na zakończenie każdy uczestnik spotkania na kolorowej chmurce wypisał swoje pozytywne myśli skierowane ku sobie lub bliskiej osobie. Chmurki zostały umieszczone na gazetkach w pobliżu biblioteki i gabinetu psychologicznego, by nie tylko w Dzień Pozytywnego Myślenia przypominać, jak ważne jest pozytywne nastawienie do ludzi i otaczającego świata.

            Akcja miała na celu rozbudzenie pozytywnego myślenia wśród uczniów, skonfrontowanie myśli negatywnych
            z pozytywnymi oraz popularyzację czytelnictwa wśród uczniów.

            Oprac. Anna Buda